350 תלמידים נציגי 28 בתי ספר יסודיים בחיפה חגגו בהפנינג את סיום המיזם הקהילתי –חינוכי "עוגן לחיפה" לשנת הלימודים תשע"ג

350 תלמידים ותלמידות נציגים של כיתות ד' מ- 28 בתי ספר יסודיים מחיפה ציינו ביום רביעי האחרון (29.5) בהפנינג עליז את סיום מיזם הקהילתי חינוכי "עוגן לחיפה"  לשנת הלימודים תשע"ג.
מוקדם יותר , נערך גם אירוע הסיום של המיזם לנציגי תלמידי כיתות ז' מ-4 חטיבות ביניים בעיר.

"עוגן לחיפה" הינה תכנית קהילתית- חינוכית משותפת לחברת נמלי ישראל והמועצה לישראל יפה,  המבוצעת בשיתוף  מחלקת החינוך של עיריית חיפה וחברת נמל חיפה, ב- 28 בתי ספר יסודיים וכפיילוט ב-4 חטיבות ביניים בעיר. השנה לקחו חלק בתכנית למעלה מ 2000 תלמידים.

שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל ציין שהתוכנית, המועברת זו השנה השנייה לתלמידי כיתות ד' במסגרת לימודי חיפה-עירי, מקנה לתלמידים מושגי יסוד בתחום הסחר העולמי, ספנות, נמלים, שינוע סחורות ומוצרים. כמו כן, תורמת התוכנית ללימוד ולהבנה של מהות המושג עיר-נמל, לתפקידן החשוב של ערי הנמל כרשת עולמית של ערים שמניעות את הכלכלה המודרנית ואת הסחר העולמי כולו, לתפקידו של הנמל, לתרומתו ולהשפעתו על העיר בהיבטים שונים, בכלל זה היבטי איכות הסביבה.

אירוע הסיום לתלמידי בית הספר היסודיים , התקיים במעגנת "שביט" מעגן הדייג והמרינה בקישון, באירוע השתתפו כ-350 נציגי תלמידי כיתות ד', מנהלות ומנהלים, מורות ומורים והוא כלל סדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים, תערוכת בולים ומודלים שיצרו התלמידים בנושאי הלמידה וכן מופע מרכזי עם כוכב ערוץ הילדים  טל מוסרי (בתמונה). מוקדם יותר באותו שבוע, ביום ראשון (26.5.13) התקיים אירוע הסיום לחטיבות הביניים בסינמטק חיפה, שכלל תערוכת רעיונות ומודלים בנושא "נמל מקיים" ו"נמל וקהילה".

באירועים השתתפו- שלמה ברימן, מנכ"ל חברת נמלי ישראל, אברהם כץ-עוז,  יו"ר המועצה לישראל, אשל סגל, מנכ"ל המועצה לישראל יפה, מנדי זלצמן, מנכ"ל נמל חיפה, מנהלת המרכז ללימודי הסביבה במועצה לישראל יפה, הגב' חיה יוגב, מנהלת מחלקת החינוך של עיריית חיפה, גב' אילנה טרוק ועוד.

עבודות הגמר שהגישו התלמידים, הן מבתי הספר היסודיים והן מחטיבות הביניים, עסקו השנה ברעיונות לחיזוק קשרי קהילה-נמל וכן רעיונות לאמצעים ופטנטים בתחום השמירה על הסביבה, בהקשר של פעילות הנמל והאניות הפוקדות אותו .

העבודה הזוכה של נציגי כיתות ז' מחטיבת הביניים "חוגים" עסקה ברעיון להקמת מערך של גלאים לגילוי מוקדם של זיהום ים במרחב הנמל כתוצאה מדליפות מאניה או ממכולות.

בית הספר היסודי שנמצא ראוי לשבח על פעילותו הכוללת במסגרת תכנית "עוגן לחיפה" בשנת הלימודים תשע"ג הוא בית הספר "אל חיוואר".

צילומים: ורהפטיג-וניציאן