חברת נמלי ישראל: פורסם מכרז בינלאומי לרכש מדלה חדיש לגרעינים (CSU) לממגורות בחיפה

חברת נמלי ישראל ממשיכה בשכלול ממגורות התבואה המרכזיות בחיפה (דגון). החברה פרסמה מכרז בינלאומי לרכש מדלה לגרעינים (CSU) בתפוקה של לפחות 1,200 טון לשעה. מהחברה נמסר כי המדלה החדש, שיהיה מצויד במערכות למניעת זיהום אוויר וים, נועד להחליף את מדלה מספר 5 ברציף דגון, מדלה מכני, שפועל בממגורה למעלה מ 25 שנה.

טרם יציאתה למכרז יצאה חברת נמלי ישראל לפני כשנה בהליך Request For Information – RFI  במסגרתו בקשה לקבל מידע אודות החידושים העולמיים בענף והתאמתם לצרכי המשק בישראל. לפני כשנתיים השלימה חברת נמלי ישראל את החלפתם של שני מדלים ישנים בממגורה שעבדו משנות ה- 70 בממגורות דגון. החברה רכשה מדלים פניאומאטיים מודרניים בעלי הספק פריקה מרבי של 600 טון לשעה כל אחד, בהשקעה כוללת של כ- 25 מיליון ₪.

שלמה ברימן מנכ"ל חברת נמלי ישראל מסר כי "רכש המדלה ישלים תכנית עתירת השקעה שביצעה החברה לשכלול ולחידוש מערך המדלים בממגורות "דגון" במטרה להבטיח את יכולת הפריקה ברציף, ואת ייעול הליכי הפריקה לרמת שירות גבוהה. עם סיומו של מכרז זה יפעלו בממגורות 3 מדלים חדשים, מערך התואם את צרכי המשק ואת יכולות השינוע הספציפיות בממגורה".

זאת ועוד במקביל לרכש המדלים החדשים, בצעה החברה בשנים האחרונות פרויקטים נוספים שנועדו לשכלל ולשדרג את תפעול הממגורות והבטיחות בה, בכלל זה:

  • שיפור מערכת הפריקה והארכת הגלריה: הפרויקט כלל הארכת הגלריה  הקיימת ב 40 מטרים, לצד שינויים במסועים  קיימים ותוספת מסוע רציף באורך של כ 150 מ' במקביל למסוע.
  • רציף הקיים. הפרויקט מאפשר הגדלת הגמישות התפעולית של הממגורות במתן שירות לאניות ומאפשר פריקה מ 2 אניות במקביל. היקף הפרויקט כ 12 מיליון ₪.
  • שיפור בטיחות וכיבוי אש בהיקף של 11 מיליון ₪.
  • החברה בעיצומו של פרויקט לשיפור מערך המסירה בהיקף הנאמד בכ- 6 מיליון ₪.

דרך ממגורות דגון בחיפה משונעים כ-75% מכלל יבוא הגרעינים למשק, כ-3 מיליון טון גרעיני דגנים מיובאים לישראל מדי שנה דרך הממגורות, בהם גרעיני חיטה, תירס, סויה, שעורה ועוד. 
הדגנים נפרקים באמצעות מדלים מהאניות, מועברים במסועים למבנה הממגורות הסמוך, ושם מאוחסנים או משונעים לפי הוראות יבואני הגרעינים במשאיות או ברכבת מטענים לרחבי הארץ.