החל השלב הראשון במחשוב בקשה להיתר טעינה של חומרים מסוכנים (חומ"ס)

הודעה חשובה ליצואנים, לסוכני המכס ולסוכני אניות

רשות הספנות והנמלים , תחום חומ"ס, ומנהלת תס"ק–ים בחברת נמלי ישראל מסרו היום כי החל השלב הראשון במחשוב של הליך הגשת בקשה להיתר טעינת חומרים מסוכנים.
מעתה יצואן יכול למלא הצהרת חומ"ס בטופס אלקטרוני, במערכת ממוחשבת מבוססת אינטרנט. זאת,  במסגרת השירותים המקוונים של תס"ק-ים. העברת הטופס לסוכן המכס ולסוכן האנייה תעשה באופן אלקטרוני  ומהם לרספ"ן. 

מרספ"ן נמסר כי בשלבי הפרויקט הבאים ימוחשבו גם יתר הטפסים איתם מגיע היום סוכן האניה לרספ"ן וההליך כולו יהפוך מקוון ללא צורך בהגעה פיזית לרספ"ן. בשלב זה השימוש במערכת וולונטרי. חובת מילוי הצהרות באמצעות המערכת צפויה להיכנס לתוקף במחצית השניה של שנת 2016 ומומלץ להתחיל כעת בשימוש במודול לדיווח הצהרות חומ"ס, כדי לבצע את המעבר בהמשך, בקלות וביעילות.

אמירעם היידקר, ראש אגף מערכות מידע בחנ"י מסר כי לתהליך הממוחשב יתרונות רבים למשתמשים, בהם: צמצום שימוש בניירת, מערכת ניהול כוללת, קיצור זמנים ושמירת מידע היסטורי בזמינות למשתמש וכן חסכון בנסיעות. בנוסף יתאפשר שיפור בקרה ומעקב (סטטוס) לכל הגורמים בתהליך. זאת ועוד, במסגרת ההליך הוקם מאגר מורשי חתימה המבטיח חתימה רק של בעלי הסמכה בתחום ובעלי תעודות מאחד משני הקורסים להובלת חומרים מסוכנים-משנע או ממכיל.

איך מצטרפים

מנויי שירותי תס"ק- ים יכולים לבצע התהליך באמצעות תפריט "ניהול חברה" > ניהול אנשי קשר לשירותים, לבחור בערך: הצהרות חומ"ס. שם יש לבצע רישום של אנשי הקשר שאמורים לטפל בהצהרות כולל כתובות המייל שלהם.

משתמשים חדשים מוזמנים להירשם לשירותים המקוונים של תס"ק-ים, באתר תס"ק-ים, רישום משתמש חדש > רישום מלא.

למידע מוזמנים לפנות בדוא"ל או טלפונית אל מרכז תמיכת לקוחות במנהלת תס"ק-ים, חברת נמלי ישראל: טל. 0505-640111 / דוא"ל mataltaskyam@israports.co.il